Akademia z okazji 104 Rocznicy Odzyskania Niepodległości-09.11.2022

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości, Nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”

Józef Piłsudski

W dniu 09 listopada 2022r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji 104 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości z udziałem zaproszonych gości: pani Ewy Burkiewicz-Janik - Naczelnika Wydziału Edukacji, Sportu i Zdrowia, Szefa WCR w Brzegu ppłk Andrzeja Mudraka, ppłk- Wojciecha Świercza, Dowódcy 171 Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu, por. Mariusza Blicharza, Szefa Wydziału Rekrutacji oraz Grupy Teatralno-Muzycznej „RETROSPEKCJA”.Ten dzień miał wyjątkowy charakter, bowiem od samego rana odczuwać można było odświętną, patriotyczną atmosferę, szczególnie, że spotkały się dwa pokolenia Polaków.

Uroczyste obchody przede wszystkim miały  przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Montaż słowno-muzyczny pn.: ”Dla Niepodległej” wprowadził zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę11 listopada 1918 roku, obrazując zebranym sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Młodzież pięknie ukazała ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Całość zwieńczył koncert w wykonaniu zespołu „RETROSPEKCJA”. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność naszej Ojczyzny. Ten dzień dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Więcej zdjęćtutaj

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z tego wydarzenia